Oszczędzanie na rachunkach za energię w biznesie

Możliwość oszczędzania na kosztach ogrzewania, podgrzewania wody oraz energii elektrycznej zużywanej w przedsiębiorstwach czy gospodarstwach rolnych jest często poruszanym tematem przez prowadzących działalność gospodarczą. Są to jedne ze znaczących kosztów prowadzenia działalności. Rosną one wraz ze wzrostem liczby wykorzystywanych urządzeń, jak również wraz z cenami energii.

Istnieje wiele sposobów obniżenia kosztów energii. Postaramy się przybliżyć kilka z nich.

Najprostszymi metodami oszczędności, stosowanymi przez wiele przedsiębiorstw jest:

 • wyłączanie światła czy też niewykorzystywanych urządzeń elektrycznych
 • automatyczne włączanie/ wyłączanie oświetlenia
 • wykorzystywanie energooszczędnych rozwiązań, jak na przykład żarówek
 • unikanie stosowania urządzeń energochłonnych bez wyraźnej potrzeby.

Zastosowanie tych najprostszych metod pozwala na osiągnięcie oszczędności minimum kilka procent na rachunkach, a często nawet powyżej 10 procent.

Kolejnym sposobem oszczędzania na rachunkach za energię (a szczególnie za ogrzewanie budynku) jest termomodernizacja budynku. Zastosowanie styropianu czy wełny do jego ocieplenia może wpłynąć na oszczędności nawet 20 procent na rachunkach za ogrzewanie.

Poza tym można oszczędzać, stosując nowoczesne rozwiązania technologiczne. Warto wybrać takie paliwo, które pozwala na automatyczną regulację pracy urządzenia oraz sterowanie systemem, jak na przykład gaz ziemny czy gaz płynny. Należy również zwrócić uwagę na efektywność energetyczną urządzeń. Kondensacyjne kotły gazowe mają sprawność przekraczającą 100%. Tymczasem kotły na paliwa stałe mają przeciętnie sprawność wytwarzania ciepła w granicach 50–75%, szczególnie w przypadku urządzeń starego typu, działających od co najmniej kilku lat.

Co zrobić? Proponujemy kilka pomysłów:

 • przeprowadzić modernizację kotłowni, szczególnie w przypadku kotłów mających powyżej 10 lat
 • wykorzystać takie paliwo, które pozwala na wybór jak najnowocześniejszego modelu kotła mającego wysoką sprawność wytwarzania ciepła
 • sprawdzić możliwość wykorzystania urządzeń poprawiających efektywność spalania paliwa, jak ekonomizery czy podgrzewacze powietrza palnikowego
 • dobrać kocioł odpowiedni do naszego zapotrzebowania (nie przewymiarowywać)
 • programować pracę urządzenia w stosunku do potrzeb.

Warto rozważyć wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak na przykład mikrokogeneracja. Jest to równoczesna produkcja energii cieplnej oraz elektrycznej z gazu. Pozwala ona na:

 • oszczędności na rachunkach za energię nawet do 50%
 • obniżenie emisji szkodliwych substancji powstałych w wyniku spalania
 • zwiększenie niezależności od sieci
 • uzyskanie dodatkowych przychodów z tak zwanych żółtych certyfikatów.

Inną nowoczesną technologią jest przepływowe podgrzewanie wody w dużych ilościach. Zastosowanie tej technologii pozwala na oszczędności na rachunkach i ograniczanie strat związanych z wykorzystaniem podgrzewacza wody z zasobnikiem. Przykładowo, rozwiązaniem, z którego można skorzystać, jest japońska technologia Rinnai. Pozwala on na podgrzewanie nawet do 2 000 litrów wody na godzinę.

Kolejny sposób oszczędzania wiąże się z używaniem rozwiązań hybrydowych, w których oprócz konwencjonalnego paliwa, jak na przykład gaz, możemy zastosować w układzie technologie wykorzystujące darmowe źródła energii z ziemi, powietrza czy ze słońca. Rozwiązania, które mamy do wyboru, to:

 • gruntowe pompy ciepła
 • kolektory słoneczne
 • panele fotowoltaiczne.

Zastosowanie takich technologii jest źródłem kolejnych oszczędności, od minimum 20 procent.

Oprócz tego typu rozwiązań warto rozważyć przeprowadzenie audytów energetycznych w zakresie posiadanych taryf czy mocy umownych. Jeśli korzystamy z energii elektrycznej czy gazu ziemnego, wykorzystanie takiego audytu i zmiana warunków współpracy może przyczynić się do kolejnych oszczędności, nawet do 20%.

Sprawdź możliwości oszczędzenia na rachunkach za energię dla Twojej firmy czy gospodarstwa rolnego w internecie:  http://www.energiadlafirm.gaspol.pl/