Pompa ciepła w modernizowanym domu

Aby zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną, należy przeprowadzić termomodernizację: ocieplić ściany i dach, wymienić okna. Przy procesach modernizacyjnych należy również pamiętać o konieczności modernizacji instalacji centralnego ogrzewania.

Kocioł na węgiel i stare żeliwne centralne ogrzewanie nie odpowiadają standardom nowoczesnego, współczesnego domu, którego najważniejszą cechą jest niewielkie zapotrzebowanie na energię. Warto się zastanowić się, czy w miejsce starego kotła nie zainstalować pompy ciepła. Jest to efektywne rozwiązanie technologiczne, które pozwala na wykorzystanie darmowej energii odnawialnej. Można je zastosować również w remontowanym domu.

Do ogrzania całego domu zimą konieczna będzie gruntowa pompa ciepła. Aby pozyskać ciepło z gruntu, należy zastosować wymiennik ciepła. Ciepło z gruntu może pozyskiwać ułożony pod ziemią wymiennik poziomy. Jego wielkość to średnio 120–150% powierzchni ogrzewanej, co stanowi dużą wadę (jest to rozwiązanie dla dużych działek). Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie wymiennika gruntowego w formie pionowych sond. Nie wymagają one dużej powierzchni i są rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ograniczać powierzchni swojego ogrodu.

Po wyborze rodzaju wymiennika kolejnym krokiem jest wybór systemu centralnego ogrzewania: podłogowe czy grzejnikowe? Dla pompy ciepła najlepszym odbiornikiem ciepła jest ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga wysokiej temperatury czynnika grzewczego (30–40°C, dla porównania w tradycyjnych grzejnikach woda osiąga temperaturę nawet 80°C). Jeśli chcesz pozostawić dotychczasowe ogrzewanie grzejnikowe albo nie chcesz niszczyć podłogi, aby ułożyć ogrzewanie podłogowe, będziesz potrzebować oprócz pompy ciepła także bufor ciepła – zbiornik zasilający grzejniki.

Jakie są korzyści z zastosowania pompy ciepła? Koszty ogrzewania będą niższe nawet o 50% w stosunku do ogrzewania olejowego. Ci, którzy dotychczas palili węglem, docenią też inne zalety: bezobsługowość pracy pompy i precyzję w dawkowaniu ciepła. Właściciele pomp ciepła, zainstalowanych w domach wolnostojących, mają odczucia jak mieszkańcy bloków: Robi się zimno na dworze – mówią – a w domu mamy ciepło, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań.

Również, co jest ważne dla środowiska i naszego zdrowia – wykorzystanie energii odnawialnej to zdecydowanie lepszy wybór niż wysokoemisyjne paliwa stałe.

Sprawdź ofertę gruntowej pompy ciepła PrimaEnergy.