Jakie ogrzewanie wybrać: podłogowe czy grzejnikowe

Najbardziej znane rozwiązanie to ogrzewanie grzejnikowe. Grzejniki płytowe (dziś już nie są żeliwne, ale stalowe lub aluminiowe) mają niewielką bezwładność cieplną – szybko się nagrzewają, a wraz z nimi pomieszczenie. Ciepło jest przekazywane przez konwekcję (czyli pionowe przenoszenie energii cieplnej): przepływające powietrze nagrzewa się od powierzchni grzejnika.

Jakie są wady tego rozwiązania? Grzejniki zajmują miejsce, a ich wysoka temperatura dochodząca do 80°C sprawia, że nie jest to komfortowe rozwiązanie. Temperatura powoduje ogrzewanie się kurzu na powierzchni grzejnika, unoszenie się go w powietrzu i wdychanie go przez mieszkańców. W przypadku dużych (wysokich) przeszkleń grzejniki trzeba montować na ścianach, co zmniejsza efektywność ogrzewania i utrudnia zagospodarowanie pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe działa na zupełnie innej zasadzie. Ciepło jest oddawane do pomieszczenia przez promieniowanie. Temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe wynosi 3040°C, a temperatura podłogi nie przekracza 29°C. Wyższa temperatura powodowałaby odczuwanie dyskomfortu przez domowników.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Niska temperatura wody w instalacji wydłuża trwałość instalacji, a przede wszystkim sprawia, że koszt ogrzewania podłogowego jest niższy niż ogrzewania grzejnikami. Warto wiedzieć, że temperatura powietrza w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest aż o 2°C niższa niż w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnie grzejnikami. Mimo tej różnicy w temperaturach mieszkańcy odczuwają podobny komfort termiczny.

Ogrzewanie podłogowe sprawia, że kurz osadza się tylko na podłodze i mieszkańcy go nie wdychają, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergię i astmę.

Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje również miejsca w pomieszczeniu, inaczej niż w przypadku grzejników.

Jakie są minusy tego rozwiązania? Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną – dłużej się nagrzewa, powoli stygnie, co może być męczące przy nagłych zmianach temperatury za oknem.

Jakie mogą być jeszcze inne kryteria wyboru rodzaju ogrzewania?

Grzejniki płytowe można dobrać do każdego pomieszczenia bez względu na to, jakie dom ma zapotrzebowanie na ciepło – im więcej potrzeba ciepła, tym większy grzejnik trzeba dobrać.

Maksymalna wydajność cieplna ogrzewania podłogowego wynosi 80 W/m2. W źle ocieplonych domach ogrzewanie podłogowe może nie dostarczyć wystarczająco dużo ciepła. Warto dodać, że posadzka w domu z ogrzewaniem podłogowym powinna być wykonana z materiałów, które przewodzą ciepło, najlepiej z płytek ceramicznych.

Ogrzewanie podłogowe wymaga korzystania ze specjalnego urządzenia grzewczego. Nowoczesny kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli właśnie z ogrzewaniem podłogowym. Pompa ciepła, która ogrzewa dom poprzez grzejniki konwekcyjne i musi dostarczać wodę o bardzo wysokiej temperaturze, ma nawet o jedną trzecią niższą efektywność.

Szukasz kompleksowej oferty wykonania instalacji centralnego ogrzewania? Sprawdź nas.