Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Jeśli płacisz duże rachunki za ogrzewanie domu, sprawdź najpierw, czy izolacja cieplna budynku nie jest za słaba.

Inwestycja w styropian czy wełnę mineralną to pierwszy krok w procesie modernizacji budynku. W dobrze ocieplonym domu, a najlepiej w domu pasywnym (energooszczędnym), do ogrzewania wystarczy nawet jeden grzejnik.

Kolejne działania, które możesz podjąć w celu obniżenia rachunków za ogrzewanie:

  • wymiana starych okien i drzwi na nowe
  • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (wymiana grzejników, zmniejszenie średnic rur c.o., montaż zaworów termostatycznych, wymiana pompy obiegowej)
  • wymiana urządzenia grzewczego na nowe – nowy kocioł lub pompę ciepła.

W domach budowanych zgodnie z obowiązującymi standardami technicznymi straty na wentylacji grawitacyjnej sięgają do 40%.W domu z wentylacją mechaniczną z rekuperacją można te straty zmniejszyć o 80%! Rozważ montaż tego rozwiązania.

Zmieniając nawyki domowników, również oszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie. Warto utrzymywać w pomieszczeniach mieszkalnych temperaturę 20°C, a w sypialni: 18°C. Wystarczają one, aby czuć komfort termiczny.

Programuj pracę urządzenia grzewczego tak, aby obniżać temperaturę w domu do 16–17°C, kiedy domownicy są w pracy i szkole. Niższa temperatura nie jest zalecana z powodu znacznego wychładzania się domu.

Dobry termostat czy regulator pogodowy to duże oszczędności. Czujnik temperatury na zewnątrz domu może precyzyjnie regulować pracę kotłowni, co pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o 30, a nawet 50%.

Mniejsze rachunki za ogrzewanie są również związane z korzystaniem z łazienki. Zaoszczędzisz na podgrzewaniu wody, jeśli zamiast brać kąpiel w wannie, zaczniesz używać prysznica.

Pamiętaj również o innych sposobach oszczędzania na rachunkach:

  • w pokojach nie zasłaniaj grzejników
  • za kaloryferami zainstaluj ekrany z folii aluminiowej odbijające ciepło
  • zimą, podczas wietrzenia pomieszczeń zakręcaj na ten czas grzejniki
  • wietrzenie pomieszczeń w czasie mrozu nie powinno trwać dłużej niż kilka minut.

Oszczędzać energię czy zarabiać więcej, aby zapłacić rachunki? Zdecydowanie doradzamy rozpocząć od oszczędności – jest wiele możliwości obniżenia rachunków za energię.

Dom dobrze ocieplony – oszczędza sam!

Doradca handlowy Gaspol Energy wyliczy zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu oraz dobierze instalację.