$Alt.getData()

Innowacje

Czym są gruntowe pompy ciepła?

Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem przenoszącym energię cieplną z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze lub też innymi słowy poprzez medium pośredniczące odbiera ciepło z tzw. dolnego źródła następnie oddając je do źródła górnego. Dolnym źródłem dla pomp ciepła może być powietrze atmosferyczne, zbiornik bądź ciek wodny lub grunt. Za tzw. górne źródło ciepła przyjmuje się system odbiorczy w budynku tzn. centralne ogrzewanie lub ciepłą wodę użytkową.

Zasada działania gruntowych pomp ciepła

GASPOL w swojej ofercie szczególnie promuje pompy ciepła w wymiennikiem gruntowym w postaci kolektorów pionowych. Ilość odwiertów oraz długość każdego z nich jest uzależniona od warunków hydrogeologicznych na danym obszarze oraz od mocy potrzebnego urządzenia, niemniej jednak nie przekracza ona 100 m. Sondy pionowe utworzone z rur PE wypełnione są wodnym roztworem glikolu, który poruszając się w obiegu zamkniętym odbiera ciepło z gruntu. Następnie energia ta, w wyniku pracy sprężarki przekazywana jest przez wymienniki ciepła to systemu grzewczego budynku. Cały proces jest całkowicie bezobsługowy. Niewątpliwą zaletą dolnego źródła w postaci sond pionowych jest możliwość wykorzystania ich, jako źródła chłodu dla klimatyzacji w okresie letnim. Układ ten nazywamy chłodzeniem pasywnym.

Schemat ideowy instalacji gruntowej pompy ciepła został przedstawiony poniżej:


Zasada działania gruntowych pomp ciepła

Zastosowanie gruntowych pomp ciepła

Urządzenia pompy ciepła występują w 2 wariantach: w wersji ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej lub w wersji z możliwością podłączenia zewnętrznego zbiornika. Dzięki budowie urządzenia mamy ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej o temperaturze nawet do 65 °C, co jest wartością spełniającą oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.

Technologia wykonania oraz funkcjonalność sterownika umożliwia nie tylko pracę pojedynczych jednostek, lecz także tworzenie układów kaskadowych dla obiektów o większym zapotrzebowaniu na moc grzewczą. Dzięki temu gruntowe pompy ciepła są urządzeniami, które w sposób bardzo ekologiczny i oszczędny możemy zastosować do ogrzewania m. in.:

 • szkół lub przedszkoli
 • budynków mieszkalnych
 • zakładów przemysłowych
 • hal magazynowych
 • obiektów sakralnych.


Ogólnie przyjęta zasadą jest, że pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dla potrzeb grzewczych wystarczy niskotemperaturowe źródło ciepła. 
Dzięki podłączeniu pompy ciepła do sieci Internet producent ma możliwość monitorowania na bieżąco trybów pracy jednostki, przeprowadzania analizy wydajności oraz wprowadzania zmian w parametrach pracy, w celu optymalizacji efektywności oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji. Po okresie regulacji gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym, a jedyną niezbędną ingerencją jest coroczny przegląd serwisowy.

Pompy ciepła Prima Energy oferowane przez GASPOL są polskim produktem wykonywanym przez firmę z 25 letnim doświadczeniem w branży odnawialnych źródeł energii. Dzięki połączeniu wiedzy oraz podzespołów renomowanych firm takich jak Hitachi czy Copeland mamy pewność, że urządzenia, które Państwu dostarczamy spełni Państwa wszelkie oczekiwania.

Korzyści płynące ze współpracy z GASPOL

Kompleksowa usługa GASPOL obejmuje wsparcie dedykowanego specjalisty w zakresie:

 • przeprowadzenia inwentaryzacji obiektu
 • obliczenia obciążenia cieplnego
 • doboru odpowiednich rozwiązań oraz urządzeń 
 • wykonania projektu robót geologicznych
 • wykonania instalacji dolnego źródła w postaci kolektorów pionowych
 • montażu, regulacji i uruchomienia instalacji
 • wsparcia serwisowego w zakresie zmiany nastaw parametrów urządzenia, przeglądów technicznych lub usuwania awarii.

Decyzja o zakupie pompy ciepła Prima Energy umożliwia obniżenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody nawet o 75 %, w odniesieniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane kolektory pionowe pozwalają korzystać z niewyczerpanej i darmowej energii przez wiele lat. 

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z naszym specjalistą - Inżynierem ds. Pomp ciepła i uzyskaj bezpłatną wycenę.
Piotr Witkowski
tel.: 501 450 561
e-mail: pwitkowski@gaspol.pl

Fotowoltaika oferowana przez GASPOL

GASPOL dostarcza gospodarstwom domowym oraz firmom najnowocześniejsze systemy do wytwarzania energii elektrycznej oraz rozwiązania ograniczające jej zużycie. Dzięki temu przyczyniamy się do troski o nasze środowisko poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, produkowanych przez konwencjonalne elektrownie. Ponadto oferujemy prosty sposób na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla naszych klientów, a poprzez możliwość stworzenia własnej, przydomowej elektrowni fotowoltaicznej umożliwiamy im osiąganie dochodów ze sprzedaży zielonej energii. Nasza firma zapewnia profesjonalną obsługę od momentu projektowania do wybudowania całej instalacji. Mając na uwadze długoletni okres działania systemów fotowoltaicznych, korzystamy jedynie ze sprawdzonych produktów renomowanych firm.  Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna, zamontowana i serwisowana przez fachowców może służyć bezawaryjnie przez wiele lat.
Produkując energię z odnawialnych źródeł przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza. GASPOL od zawsze był orędownikiem czystego środowiska dlatego zachęcamy Państwa do korzystania z naszych ekologicznych rozwiązań systemowych.

Jak działa fotowoltaika?

W ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowany jest nasz panel AMERISOLAR następuje zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zjawisko to opiera się na absorbcji fotonów przez ogniwa krzemowe, a produktem tzw. efektu fotowoltaicznego jest prąd stały o napięciu uzależnionym od natężenia promieniowania słońca. Za pomocą inwertera jednofazowego lub trójfazowego jest on przekształcany w prąd przemienny o parametrach zgodnych z siecią elektroenergetyczną, umożliwiając zasilenie urządzeń w gospodarstwie domowym. Prąd jest zużywany na własne potrzeby a jego nadmiar jest odsprzedawany przez właściciela instalacji do sieci elektroenergetycznej. Elementem kontrolno-pomiarowym niezbędnym do prawidłowego rozliczania się z dostawcą energii sprzedaży jest np. licznik dwukierunkowy. 
Należy wiedzieć że instalację paneli słonecznych można montować nie tylko na powierzchni dachu, równie dobrze pracuje instalacja zmontowana na fasadzie budynku lub konstrukcji posadowionej na gruncie. 

Najczęściej stosuje się instalacje typu on-grid, czyli takie, które są podłączone bezpośrednio do istniejącej sieci elektrycznej. W tego typu systemach wytwarzana energia wykorzystywana jest w pierwszej kolejności na własny użytek, a nadwyżka odsprzedawana jest zakładowi energetycznemu. Istnieje także rozwiązanie zupełnie odmienne - instalacja off-grid, potocznie nazywana wyspową. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zasilania budynków, które nie posiadają możliwości wpięcia się do sieci energetycznej, jak np. domki letniskowe czy budynki oddalone od infrastruktury. Wariant  wysypowy instalacji wymaga wyposażenia w akumulatory mające na celu gromadzenie wyprodukowanej energii elektrycznej, na poczet jej późniejszego wykorzystania. 

Panele fotowoltaiczne oferowane przez GASPOL posiadają 12 letnią gwarancję na produkt oraz 30 letnią gwarancję sprawności na poziomie 80%.

 

Dlaczego warto korzystać z fotowoltaiki?

Prognozuje się że przez kolejne dwadzieścia lat nastąpi wzrost opłat za energię elektryczną około 20 % rocznie, podczas gdy ceny instalacji fotowoltaicznych maleją, dlatego warto zainwestować we własną elektrownię i uniezależnić się od swojego dotychczasowego dostawcy prądu, tym bardziej teraz, kiedy budowa instalacji jest tak prosta! Dziś nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, aby oddawać nadwyżki energii do sieci. Nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę instalacji, a całość wykonuje się na podstawie zgłoszenia. Skorzystaj z dotacji na swoją instalację i znacznie skróć czas zwrotu swojej instalacji fotowoltaicznej. 

Business Smart Energy

Business Smart Energy  - Klient kupuje od GASPOLU energię elektryczną i cieplną, która jest  produkowana  z gazu przez urządzenie mikrokogeneracyjne zainstalowane bezpośrednio u Klienta.
 
Najważniejsze korzyści umowy Business Smart Energy:

 • brak konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych – inwestycja leży po stronie GASPOLU,
 • niższe koszty energii elektrycznej i cieplnej w stosunku do dotychczasowych rozwiązań,
 • poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
 • brak kosztów eksploatacyjnych (leżą one po stronie GASPOLU),
 • możliwość zagwarantowania sobie ceny  energii elektrycznej i cieplnej na rok.

Dla kogo:
Oferta Business Smart Energy jest skierowana do  Klientów posiadających stałe całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną.
 
Są one szczególnie atrakcyjne dla:

 • hoteli, basenów i ośrodków SPA,
 • obiektów użyteczności publicznej (szkoły i uczelnie, szpitale i hospicja),
 • zakładów produkcyjnych (przemysł mięsny, mleczarski, przetwórstwo owocowo-warzywne, hodowla zwierząt).

Case study rozlewni gazu w Pleszewie

W 2010 została wybudowana instalacja małej kogeneracji działająca w oparciu o spalanie gazu płynnego. Urządzenie wykorzystuje energię zawartą w paliwie aż do 96% i dzięki temu doszło do obniżenia emisji CO2 – jest to możliwe nawet do 50%. Dzięki urządzeniu obniżyliśmy rachunki za energię elektryczną nawet do 50%.

Urządzenie jest bardzo ciche – poziom hałasu wynosi zaledwie 49dB – podobnie jak lodówki. Inwestycja bez dodatkowych dotacji zwróci się w okresie poniżej 5 lat. W przypadku gazu ziemnego zwrot z inwestycji można osiągnąć nawet w krótszym okresie.

Produkcja ciepła i energii elektrycznej jest prawie w całości zużywana na miejscu produkcji. Urządzenie optymalnie dobrane, pozwala na większą niezależność, obniżenie rachunków, obniżenie emisji CO2. Jest to rozwiązanie idealne dla hoteli i ośrodków SPA, szpitali, zakładów produkcyjnych oraz innych obiektów ze stałym zapotrzebowaniem na energię cieplną i elektryczną.

 

Pompy ciepła

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie doradcy
GASPOL rekomenduje wykonywanie odwiertów z pionowymi wymiennikami ciepła ze względu na ich lepszą pracę i wydajność. W przypadku zastosowania wymienników poziomych mogą wystąpić problemy w postaci zamarzania terenu, przez to możemy nie uzyskać odpowiednich parametrów pracy pompy. Wymienniki czerpią energię skumulowaną w gruncie. Praca pionowych nie jest zależna od warunków atmosferycznych – grunt na głębokości poniżej kilkunastu metrów ma stałą i wysoką temperaturę. Praca poziomych natomiast w dużym stopniu jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Grunt, w którym znajduje się wymiennik poziomy, nie powinien być przykryty np. kostką, znajdować się w miejscach zacienionych. Możliwość zagospodarowania działki w takim przypadku jest również ograniczona.
Wykonanie 1 m rury z wymiennikiem pionowym jest droższe, ale trzeba pamiętać, że rury z wymiennikiem poziomym potrzebujemy 2-3 razy więcej, aby uzyskać taką samą wydajność.
Długość odwiertów nie jest uzależniona od wielkości działki, a od zapotrzebowania budynku na ciepło. Dobór liczby odwiertów odbywa się w trzech prostych krokach:
- obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku, w którym będzie zainstalowana pompa ciepła,
- dobór pompy do zapotrzebowania cieplnego budynku,
- dobór odwiertów do pompy.
Długość odwiertu jest uzależniona od doboru pompy, a pompa od zapotrzebowania na ciepło budynku. Trudno jest ustalić minimalną wielkość działki, ponieważ długość wymiennika jest uzależniona od wielkości domu, np. dla domu o powierzchni około 140 m2 w tzw. nowym budownictwie zaproponujemy pompę około 8 kW – czyli łączna długość odwiertów to około 200 m.
GASPOL ze względu na jakość i poprawność działania swoich instalacji dla gruntowych pomp ciepła wykonuje odwiert pionowy. Jest to źródło, które można precyzyjnie i poprawnie dobrać do mocy pompy. Przy wymienniku pionowym zwiększamy prawdopodobieństwo, że wymiennik będzie się regenerował i pracował prawidłowo. Na dużych głębokościach temperatura w ziemi jest stała i bez problemów uzyskamy potrzebną moc. Możemy zagospodarować działkę w dowolny sposób, a przy wymienniku poziomym nie możemy sobie na to pozwolić ze względu na dostęp do promieni słonecznych i ograniczenia przez miejsca zacienione. Na małych działkach praktycznie jedynym rozwiązaniem jest odwiert pionowy.
Dla każdej inwestycji należy przygotować indywidualną wycenę na podstawie obliczonego zapotrzebowania budynku na ciepło oraz wybranego urządzenia.
Gruntowa pompa ciepła – gwarancja na prace instalatorskie: 2 lata, na pompę: 5 lat lub 2 lata w zależności od producenta pompy.
Po odcięciu prądu pompa zachowa się jak każde inne urządzenie elektroniczne, RTV lub AGD. Pompa musi być podłączona do prądu wraz z bezpiecznikami, które właśnie w takich przypadkach jak nagłe wyłączenie prądu nie spowodują jej uszkodzenia. 
Nie można określić rodzaju działki, na jakiej najlepiej sprawdzają się GPC, można stwierdzić, że na każdej. Materiałem wyznaczającym najlepszą pracę GPC jest rodzaj gruntu, w którym będą wykonywane odwierty. W przypadku gdy na działce klienta większość gruntów to np. suchy żwir i z odwiertu uzyskuje się małą moc, wystarczy wykonać większą liczbę odwiertów i efekt będzie taki sam, jak dla mniejszej liczby odwiertów w lepszym terenie. 
Pompa ciepła to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące energię odnawialną z gruntu. Urządzenie nie produkuje dymu, popiołu ani żadnych substancji szkodliwych dla środowiska. Głównym motywem zakupu pomp jest obniżenie rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii.