$Alt.getData()

Innowacje

Fotowoltaika oferowana przez GASPOL

GASPOL dostarcza gospodarstwom domowym oraz firmom najnowocześniejsze systemy do wytwarzania energii elektrycznej oraz rozwiązania ograniczające jej zużycie. Dzięki temu przyczyniamy się do troski o nasze środowisko poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, produkowanych przez konwencjonalne elektrownie. Ponadto oferujemy prosty sposób na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla naszych klientów, a poprzez możliwość stworzenia własnej, przydomowej elektrowni fotowoltaicznej umożliwiamy im osiąganie dochodów ze sprzedaży zielonej energii. Nasza firma zapewnia profesjonalną obsługę od momentu projektowania do wybudowania całej instalacji. Mając na uwadze długoletni okres działania systemów fotowoltaicznych, korzystamy jedynie ze sprawdzonych produktów renomowanych firm.  Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna, zamontowana i serwisowana przez fachowców może służyć bezawaryjnie przez wiele lat.
Produkując energię z odnawialnych źródeł przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza. GASPOL od zawsze był orędownikiem czystego środowiska dlatego zachęcamy Państwa do korzystania z naszych ekologicznych rozwiązań systemowych.

Jak działa fotowoltaika?

W ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowany jest nasz panel AMERISOLAR następuje zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zjawisko to opiera się na absorbcji fotonów przez ogniwa krzemowe, a produktem tzw. efektu fotowoltaicznego jest prąd stały o napięciu uzależnionym od natężenia promieniowania słońca. Za pomocą inwertera jednofazowego lub trójfazowego jest on przekształcany w prąd przemienny o parametrach zgodnych z siecią elektroenergetyczną, umożliwiając zasilenie urządzeń w gospodarstwie domowym. Prąd jest zużywany na własne potrzeby a jego nadmiar jest odsprzedawany przez właściciela instalacji do sieci elektroenergetycznej. Elementem kontrolno-pomiarowym niezbędnym do prawidłowego rozliczania się z dostawcą energii sprzedaży jest np. licznik dwukierunkowy. 
Należy wiedzieć że instalację paneli słonecznych można montować nie tylko na powierzchni dachu, równie dobrze pracuje instalacja zmontowana na fasadzie budynku lub konstrukcji posadowionej na gruncie. 

Najczęściej stosuje się instalacje typu on-grid, czyli takie, które są podłączone bezpośrednio do istniejącej sieci elektrycznej. W tego typu systemach wytwarzana energia wykorzystywana jest w pierwszej kolejności na własny użytek, a nadwyżka odsprzedawana jest zakładowi energetycznemu. Istnieje także rozwiązanie zupełnie odmienne - instalacja off-grid, potocznie nazywana wyspową. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zasilania budynków, które nie posiadają możliwości wpięcia się do sieci energetycznej, jak np. domki letniskowe czy budynki oddalone od infrastruktury. Wariant  wysypowy instalacji wymaga wyposażenia w akumulatory mające na celu gromadzenie wyprodukowanej energii elektrycznej, na poczet jej późniejszego wykorzystania. 

Panele fotowoltaiczne oferowane przez GASPOL posiadają 12 letnią gwarancję na produkt oraz 30 letnią gwarancję sprawności na poziomie 80%.

 

Dlaczego warto korzystać z fotowoltaiki?

Prognozuje się że przez kolejne dwadzieścia lat nastąpi wzrost opłat za energię elektryczną około 20 % rocznie, podczas gdy ceny instalacji fotowoltaicznych maleją, dlatego warto zainwestować we własną elektrownię i uniezależnić się od swojego dotychczasowego dostawcy prądu, tym bardziej teraz, kiedy budowa instalacji jest tak prosta! Dziś nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, aby oddawać nadwyżki energii do sieci. Nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę instalacji, a całość wykonuje się na podstawie zgłoszenia. Skorzystaj z dotacji na swoją instalację i znacznie skróć czas zwrotu swojej instalacji fotowoltaicznej. 

Pompy ciepła

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie doradcy
GASPOL rekomenduje wykonywanie odwiertów z pionowymi wymiennikami ciepła ze względu na ich lepszą pracę i wydajność. W przypadku zastosowania wymienników poziomych mogą wystąpić problemy w postaci zamarzania terenu, przez to możemy nie uzyskać odpowiednich parametrów pracy pompy. Wymienniki czerpią energię skumulowaną w gruncie. Praca pionowych nie jest zależna od warunków atmosferycznych – grunt na głębokości poniżej kilkunastu metrów ma stałą i wysoką temperaturę. Praca poziomych natomiast w dużym stopniu jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Grunt, w którym znajduje się wymiennik poziomy, nie powinien być przykryty np. kostką, znajdować się w miejscach zacienionych. Możliwość zagospodarowania działki w takim przypadku jest również ograniczona.
Wykonanie 1 m rury z wymiennikiem pionowym jest droższe, ale trzeba pamiętać, że rury z wymiennikiem poziomym potrzebujemy 2-3 razy więcej, aby uzyskać taką samą wydajność.
Długość odwiertów nie jest uzależniona od wielkości działki, a od zapotrzebowania budynku na ciepło. Dobór liczby odwiertów odbywa się w trzech prostych krokach:
- obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku, w którym będzie zainstalowana pompa ciepła,
- dobór pompy do zapotrzebowania cieplnego budynku,
- dobór odwiertów do pompy.
Długość odwiertu jest uzależniona od doboru pompy, a pompa od zapotrzebowania na ciepło budynku. Trudno jest ustalić minimalną wielkość działki, ponieważ długość wymiennika jest uzależniona od wielkości domu, np. dla domu o powierzchni około 140 m2 w tzw. nowym budownictwie zaproponujemy pompę około 8 kW – czyli łączna długość odwiertów to około 200 m.
GASPOL ze względu na jakość i poprawność działania swoich instalacji dla gruntowych pomp ciepła wykonuje odwiert pionowy. Jest to źródło, które można precyzyjnie i poprawnie dobrać do mocy pompy. Przy wymienniku pionowym zwiększamy prawdopodobieństwo, że wymiennik będzie się regenerował i pracował prawidłowo. Na dużych głębokościach temperatura w ziemi jest stała i bez problemów uzyskamy potrzebną moc. Możemy zagospodarować działkę w dowolny sposób, a przy wymienniku poziomym nie możemy sobie na to pozwolić ze względu na dostęp do promieni słonecznych i ograniczenia przez miejsca zacienione. Na małych działkach praktycznie jedynym rozwiązaniem jest odwiert pionowy.
Dla każdej inwestycji należy przygotować indywidualną wycenę na podstawie obliczonego zapotrzebowania budynku na ciepło oraz wybranego urządzenia.
Gruntowa pompa ciepła – gwarancja na prace instalatorskie: 2 lata, na pompę: 5 lat lub 2 lata w zależności od producenta pompy.
Po odcięciu prądu pompa zachowa się jak każde inne urządzenie elektroniczne, RTV lub AGD. Pompa musi być podłączona do prądu wraz z bezpiecznikami, które właśnie w takich przypadkach jak nagłe wyłączenie prądu nie spowodują jej uszkodzenia. 
Nie można określić rodzaju działki, na jakiej najlepiej sprawdzają się GPC, można stwierdzić, że na każdej. Materiałem wyznaczającym najlepszą pracę GPC jest rodzaj gruntu, w którym będą wykonywane odwierty. W przypadku gdy na działce klienta większość gruntów to np. suchy żwir i z odwiertu uzyskuje się małą moc, wystarczy wykonać większą liczbę odwiertów i efekt będzie taki sam, jak dla mniejszej liczby odwiertów w lepszym terenie. 
Pompa ciepła to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące energię odnawialną z gruntu. Urządzenie nie produkuje dymu, popiołu ani żadnych substancji szkodliwych dla środowiska. Głównym motywem zakupu pomp jest obniżenie rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii.