Przejdź do treści
Dyrektywa Unijna GASPOL

Dyrektywa EPBD  a ogrzewanie LPG

Przyszłość ogrzewania gazowego

Nowa unijna dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Directive - Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków) wprowadzona w marcu 2024 pozostawia jeszcze wiele otwartych możliwości. Co tak naprawdę się zmieni dla osób które modernizują ogrzewanie lub budują dom? 

Dyrektywa EPBD wskazuje zasady użytkowania kotłów gazowych w przyszłości

Dom w budowie. Dyrektywa unijna

Cele dyrektywy EPBD:

Ma ona na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii przez budynki w całej UE. Poprzez określenie wymogów dla nowobudowanych lub remontowanych budynków zeroemisyjnych (ZEB)definiuje także jakie źródła ciepła będą mogły być instalowane w budynkach o tej charakterystyce. Dyrektywa promuje łączenie kotłów z odnawialnymi źródłami energii.

Obecnie czekamy na publikację dyrektywy w dzienniku urzędowym UE, a następnie na implementację Dyrektywy w poszczególnych państwach UE.

Co dyrektywa EPBD mówi o kotłach na gaz płynny?  

Kotły na gaz płynny (i inne paliwa kopalne) w budynkach modernizowanych mogą być montowane do 2040 r.

Kotły na gaz płynny w budynkach nowych będą mogły być montowane do 2030 r. (z wyjątkiem budynków publicznych, czyli szkół, urzędów, szpitali etc. – do 2028 r.)

Po 2030 roku nadal będzie możliwe instalowanie kotłów gazowych, ale tylko w połączeniu z pompą ciepła, kolektorem słonecznym lub zasilanych paliwami odnawialnymi (np. biopropan - bioLPG)

Rozwiązania hybrydowe z kotłami gazowymi

W budynkach bezemisyjnych (nowych i modernizowanych) nie będzie można wykorzystywać samodzielnych kotłów, zasilanych wyłącznie paliwami kopalnymi, w tym węglem, gazem ziemnym i LPG pochodzenia kopalnego. Będą mogły być nadal instalowane systemy hybrydowe, składające się z kotła gazowego i innych źródeł OZE (jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła). W budynkach ZEB będzie też można instalować kotły zasilane paliwami odnawialnymi, bo będą one zgodnie z przepisami EPBD traktowane tak samo, jak odnawialne źródła energii zainstalowane lokalnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł gazowy?

Wybieraj kotły gazowe o wysokiej sprawności, aby zmniejszyć zużycie gazu i rachunki za energię
Wybieraj kotły gazowe o niskiej emisji szkodliwych substancji, zgodne z normami dotyczącymi jakości powietrza.
Upewnij się, że kocioł spełnia obowiązujące normy i przepisy dotyczące efektywności energetycznej i emisji.
Rozważ kocioł gazowy w kontekście systemów ogrzewania i wentylacji, co może przyczynić się do lepszej efektywności energetycznej budynku.




Rozważ kotły gazowe z technologiami, takimi jak kondensacja, aby zwiększyć efektywność energetyczną.
Instalator z GASPOLU

Fakty i mity na temat warunków korzystania z kotłów gazowych 

Regulacje dotyczące emisji: Dyrektywa unijna ustanawia dla kotłów gazowych limit emisji CO2 i  zanieczyszczeń, mając na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

Wymagania efektywności energetycznej: Nowe przepisy unijne stawiają wysokie wymagania w zakresie efektywności energetycznej kotłów gazowych, co prowadzi do zmniejszenia zużycia gazu i obniżenia rachunków za energię.

Promocja odnawialnych źródeł energii: Dyrektywa unijna promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w kotłach gazowych oraz ich integrację z systemami opartymi na odnawialnych źródłach energii.

Poprawa jakości powietrza:
Działania zgodne z dyrektywą unijną mają na celu poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z kotłów gazowych, co przynosi korzyści dla zdrowia publicznego i środowiska.

Czas: Nie jest prawdą, że dyrektywa zakazuje używania kotłów gazowych ani że kotły gazowe w perspektywie następnych 20 lat znikną z systemów grzewczych.

Koszty: Nowe przepisy UE nieznacznie podnoszą koszty kotłów gazowych, jednak nie stracą one swojej konkurencyjności. Należy pamiętać, że koszty innych źródeł energii i ciepła również będą rosły, w przypadku niektórych bardziej niż ogrzewania gazowego.  Pomimo wyższych kosztów początkowych, oszczędności związane z mniejszym zużyciem gazu mogą zrekompensować to w dłuższej perspektywie

Wydajność: Nowe kotły oferują większą wydajność. Nowoczesne modele są projektowane z myślą o efektywności i korzystają z zaawansowanych technologii, aby zmniejszyć zużycie gazu.

Elastyczność: Dyrektywa promuje rozwiązania hybrydowe w postaci połączenia ogrzewania gazowego z pompą ciepła czy kolektorem słonecznym. Rozwiązania takie oferują niższą emisję przy zachowaniu elastyczności i pełnej funkcjonalności

Wyjaśniamy fakty i mity na temat przyszłości gazu płynnego w ramach dyrektywy budynkowej. Zapraszamy do obejrzenia webinarium!

Dyrektywa EPBD a biogaz

Biogaz GASPOL

Wykorzystanie biogazu do ogrzewania domów i mieszkań

W przypadku istniejących budynków, użytkownicy kotłów nie będą musieli wymieniać instalacji grzewczej, jeśli będzie ona pozwalała na wykorzystanie rosnącej domieszki paliw odnawialnych, jak biopropan (bioLPG) czy biometan. Istnieje możliwość, że w świetle Dyrektywy EPBD będą one traktowane równorzędnie do innych urządzeń grzewczych zasilanych paliwami odnawialnymi, jak np. pompy ciepła.

Co dalej z Programem Czyste Powietrze?    

Program Czyste Powietrze

Od 2025 r. dofinansowane będą systemy hybrydowe wykorzystujące znaczącą ilość energii odnawialnej i kotły na gaz płynny ewentualnie same kotły certyfikowane do wykorzystania paliw odnawialnych (bioLPG). Ostateczny kształt zależeć będzie od przepisów na poziomie krajowym, które powinny być znane jeszcze w tym roku. 

Przejdź z węgla na LPG  z GASPOLEM. Program Czyste Powietrze

Dyrektywa EPBD w latach

Kluczowe etapy EPBD

  • Brak dopłat do samodzielnych kotłów na paliwa kopalne

    2025

  • Wycofanie instalacji samodzielnych kotłów na paliwa kopalne w budynkach użyteczności publicznej

    2028

  • Wycofanie instalacji samodzielnych kotłów na paliwa kopalne w nowych i w pełni modernizowanych budynkach (ZEB). Obowiązek montowania fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych oraz zadaszonych parkingach.

    2030

  • Zalecenie wycofania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne, wycofanie montowania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne w budynkach modernizowanych

    2040

  • Wszystkie budynki zmodernizowane do standardu zeroemisyjnego (ZEB)

    2050

Formularz kontaktowy 

Zgoda jest wymagana

Zgoda na komunikację elektroniczną

Chcę otrzymywać od GASPOL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie informacje o charakterze marketingowym, w tym informacje handlowe, za pomocą wskazanych przeze mnie sposobów komunikacji. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie, co nie wpływa na zgodność z prawem działań podjętych przed wycofaniem zgody.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Gaspol SA, Al Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa. Dane będą przetwarzane na podstawie udzielonej zgody. Szczegółowe informacje w naszej Polityce Prywatności: gaspol.pl/polityka-prywatnosci

Popraw wszystkie pola i ponownie wyślij formularz.

Prosimy o cierpliwość, to może chwilę potrwać!

Oferta GASPOLU