Przejdź do treści
Butle gazowe w rozlewni

Po czym poznać bezpiecznie podłączoną butlę gazową?

Chcesz kupić gaz w butli GASPOLU, ale obawiasz się, że kupisz podróbkę?

Obejrzyj film, by mieć pewność, że kupujesz bezpieczne źródło energii

Po czym poznać bezpieczną butlę

GASPOL

Po czym poznać bezpieczną butlę gazową

Wolisz wersję tekstową?

Każda właściwie napełniona butla w rozlewni GASPOLU powinna mieć:

Czerwona butla z gazem

Kolor inny niż czerwony

Tabliczka znamionowa

Tabliczkę znamionową

zawierającą informację o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości (wadze) gazu w butli oraz datą ważnej legalizacji.

Instrukcja bezpieczenstwa

Instrukcję bezpieczeństwa

w postaci naklejki. W instrukcji bezpieczeństwa znajdują się podstawowe informacje o gazie, firmie, która napełniła tę butlę i telefon kontaktowy. Należy pamiętać, że nazwa firmy napełniającej na naklejce butli musi być zgodna z nazwą namalowaną na butli.

Zaślepka na zawór

Zaślepkę na zawór

zabezpieczającą gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli.

Folia termokurczliwa

Folię termokurczliwą

zwana również plombą, na zaworze butli –  świadczy ona o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuje firmę napełniającą. Należy pamiętać, że nazwa firmy napełniającej na naklejce musi być zgodna z nazwą namalowaną na butli.

Chcesz wiedzieć więcej?

Oto lista najczęściej zadawanych pytań dot. gazu w butlach

Butlę z gazem z dostawą do domu można zamówić dzwoniąc pod numer 19 919 lub przez internet – wypełniając formularz zamówienia na stronie zamowgaz.pl
  1. Należy kupować butle wyłącznie ze znanego i legalnego źródła.
  2. Zawsze sprawdzaj, czy na butli znajduje się informacja o firmie napełniającej butlę i czy ta informacja jest zgodna z informacją na folii na na zaworze.
  3. Zachowuj folię termokurczliwą i paragon do ewentualnej reklamacji.
  4. Przynajmniej raz w roku stanu należy sprawdzać (przez przeszkolonego instalatora) stan techniczny instalacji gazowej, do której podłączona jest butla.
  5. Dbaj o stan techniczny przewodów gazowych w twoim urządzeniu, głównie przewodów elastycznych (gumowych). Należy regularnie sprawdzać, czy przewód elastyczny nie jest uszkodzony lub pęknięty.
  6. Zapewniaj skuteczną wentylację w pomieszczeniach, w których stosujesz urządzenia na gaz płynny. Pamiętaj o tym, że gaz płynny jest cięższy od powietrza i wentylacja powinna być oddolna.
Instrukcja podłączenia dostępna jest tu.
Propan odparowuje w temperaturze do -42°C, a propan-butan minimalnie przy 0°C, zatem w temperaturach ujemnych butla z propanem-butanem nie będzie działać. Dlatego w sezonie zimowym zalecamy użytkowanie propanu, zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń lub przy urządzeniach pracujących na zewnątrz budynku.
Butla napełniona gazem musi być przechowywana w pozycji pionowej, w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Zawór powinien być zamknięty a króciec zaślepiony plastikową nakrętką. Jeśli butla nie jest podłączona do żadnego urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Ponieważ gaz płynny jest cięższy od powietrza, pomieszczenie do przechowywania butli musi być zlokalizowane powyżej poziomu terenu. Butla nie powinna być umieszczona w pobliżu źródła ciepła (np. kominka czy kaloryfera) oraz w miejscach nasłonecznionych; temperatura w pomieszczeniach, w których używana jest butla, nie może wynosić stale więcej niż 35°C. Pamiętać należy również, że butle zawierające propan-butan w temperaturach poniżej zera nie odparowują gazu i w związku z tym nadają się do eksploatacji tylko w warunkach pokojowych. Czysty propan odparowuje w temperaturach sięgających ok. -42 stopni.
W przypadku stwierdzenia wycieku gazu (wyczuwalny będzie specyficzny zapach) należy  z zachowaniem szczególnej ostrożności zamknąć zawór butli, otworzyć szeroko okna i drzwi, żeby wywietrzyć pomieszczenie i w miarę możliwości natychmiast wynieść butlę na zewnątrz budynku. Pełną instrukcję postępowania na wypadek awarii butli znajdziesz tutaj
Pełna butla powinna być transportowana wyłącznie w pozycji stojącej i odpowiednio zabezpieczona przed przesuwaniem, aby nie uderzała o inne przedmioty. Więcej informacji o przewożeniu znajduje się tutaj.
Każda butla z gazem ma określoną datę legalizacji – znajdującą się na tabliczce znamionowej butli. W przypadku butli stalowych okres legalizacji wynosi 10 lat, co oznacza, że po upływie tego terminu butla podlega procesowi testowania, renowacji i ponownej legalizacji, jeśli spełni wszystkie wymogi techniczne.  Na butli stalowej widnieje data jej ważności, data dopuszczenia butli do sprzedaży, jak również data zakończenia jej legalizacji. Gaz jako paliwo nie ma daty ważności, ponieważ nie traci swoich właściwości.
Butle turystyczne można wymienić w wybranych punktach GASPOLU. Puste butle mogą Państwo nabyć np. w sklepach ze sprzętem kempingowym lub w marketach ogólnobudowlanych lub na stronie sklep.gaspol.pl. Gaz propan-butan w butlach turystycznych 2 kg, 3 kg i 5 kg można kupić w sieci sprzedaży GASPOLU, zarówno w dostawie do domu jak i w punktach dystrybucyjnych. W sezonie letnim ilość punktów dystrybuujących butle turystyczne się zwiększa. O dostępność w butli turystycznych w danej lokalizacji można się dowiedzieć dzwoniąc pod numer 19 919.
Butle muszą mieć ważną legalizację i być sprawdzone pod względem technicznym. Z tego względu GASPOL dokonuje wymiany butli pustej na pełną, nie można na miejscu napełnić swojej butli. Butle turystyczne są napełniane wyłącznie w rozlewniach GASPOLU. 
Parametry techniczne poszczególnych rodzajów naszych butli można znaleźć dopasowaną do swoich preferencji butlę w kreatorze doboru butli.
Parametry techniczne poszczególnych rodzajów naszych butli można można znaleźć po wyborze dopasowanej dla siebie butli w kreatorze wyboru butli.
Przy pierwszym zakupie możesz kupić butlę Propan 8kg wraz z gazem. GASPOL, co do zasady nie sprzedaje butli oznaczonych swoimi oznaczeniami, jak również nie pozbywa się ich własności w inny sposób, lecz przekazuje je klientom w użyczenie. Dla butli stalowych lekkich na gaz propan 8kg postanowiliśmy jednak zrobić wyjątek, gdyż z uwagi na ich mobilność chcemy by towarzyszyła ona naszym klientom tak często jak to możliwe. Nie chcemy, by występowały jakiekolwiek ograniczenia prawne w cieszeniu się z unikalnego charakteru tego produktu, który jest czymś więcej niż tylko opakowaniem na gaz. Stąd też wprowadziliśmy specjalnie dla naszych klientów jedyny wyłom od zasady, że nie przenosimy własności naszych butli gazowych, zapewniając możliwość zakupu butli Propan 8 kg wraz z gazem przy pierwszej dostawie (transakcja obejmuje wówczas butlę - opakowanie i gaz).  Przy kolejnych zakupach, płacąc za gaz, nasi klienci mogą zamienić posiadaną przez siebie butlę pustą na identyczną butlę z gazem.
W przypadku butli Propan 8kg, ze względu na unikatowy charakter produktu możliwa jest jedynie wymiana 1:1 za pustą butlę Propan 8kg Gaspolu.
Butla Propan 8kg GASPOLU jest wyposażona w zawór typu quick-on (tzw. szybkozłączka). Aby podłączyć ją do urządzenia (grilla, piecyka, kuchenki) konieczny jest reduktor typu 634 – quick-on. Jeśli masz reduktor innego typu, reduktor quick-on GASPOL kupisz w wybranych sieciach handlowych, u kierowcy GASPOLU lub w sklepie internetowym sklep.gaspol.pl.

Wystarczy nałożyć go na zawór i wcisnąć – usłyszysz wtedy charakterystyczne kliknięcie oznaczające poprawny montaż. Teraz wystarczy tylko przekręcić małe pokrętło w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara do pozycji ON i urządzenie jest gotowe do pracy.

Po zakończeniu pracy urządzenia procedura przebiega analogicznie. Małe pokrętło przekręcamy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara do pozycji OFF i podnosimy reduktor ku górze.

Masz pytanie? Napisz do nas

Zgoda jest wymagana

Zgoda na komunikację elektroniczną

Chcę otrzymywać od GASPOL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie informacje o charakterze marketingowym, w tym informacje handlowe, za pomocą wskazanych przeze mnie sposobów komunikacji. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie, co nie wpływa na zgodność z prawem działań podjętych przed wycofaniem zgody.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Gaspol SA, Al Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa. Dane będą przetwarzane na podstawie udzielonej zgody. Szczegółowe informacje w naszej Polityce Prywatności: gaspol.pl/polityka-prywatnosci

Popraw wszystkie pola i ponownie wyślij formularz.

Prosimy o cierpliwość, to może chwilę potrwać!