Przejdź do treści
Dummy image

Jakość gazu płynnego

Dobry gaz – czyli jaki? Jak sprawdzić jakość gazu?

Czystość i skład gazu mają bezpośredni wpływ na jego wydajność, bezpieczeństwo użytkowania oraz stan urządzeń gazowych. Kupując gaz płynny, warto wybierać sprawdzonych dostawców, którzy dostarczają LPG spełniający normy jakościowe.

Certyfikat jakości LPG

W jaki sposób GASPOL gwarantuje gaz najwyższej jakości?

Każda partia gazu płynnego sprzedawana przez GASPOL jest badana w laboratoriach naszej firmy, ale także w laboratoriach zewnętrznych. Po wykonaniu badania wystawiamy certyfikat z potwierdzeniem wymagań jakościowych gazu, który trafia na rynek.

GASPOL Certyfikat jakoci LPG 2025 v3-1
Powiększ
Certyfikat jakości gazu LPG
Powiększ

Techniczne wymagania LPG

Dummy image

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami: PN-EN 589+A1:2022-07 oraz PN-C-96008:1998, badamy następujące parametry:

LPG składa się głównie z propanu (C₃H₈) i butanu (C₄H₁₀). Odpowiednia proporcja tych gazów wpływa na jego właściwości spalania.

Nieodpowiednie proporcje propanu do butanu mogą mieć wpływ m.in. na wydajność urządzeń i zwiększenie zużycia paliwa w urządzeniach grzewczych, kuchennych czy przemysłowych i tym samym na wyższe koszty eksploatacji.

Długotrwałe używanie niewłaściwej mieszanki może uszkodzić palniki, zawory i inne elementy urządzeń.
Zapach w gazie jest kluczowym elementem bezpieczeństwa i jego obecność znacząco zmniejsza ryzyko poważnych wypadków związanych z wyciekami.
Wysoka zawartość siarki powoduje korozję urządzeń, obniżenie efektywności spalania, a nawet problemy zdrowotne – kontakt z dwutlenkiem siarki może podrażniać drogi oddechowe.
To wskaźnik, który określa agresywność korozyjną gazu płynnego wobec metali, zwłaszcza miedzi. Jest to istotny parametr jakościowy, który wskazuje na obecność związków siarki i innych zanieczyszczeń powodujących korozję elementów instalacji gazowych, zbiorników czy układów paliwowych, a w konsekwencji awarie i konieczność naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów, instalacji.
Sprawdzamy obecność siarkowodoru w gazie. Jego obecność jest niedopuszczalna, obniża bowiem efektywność spalania i prowadzi do uszkodzeń instalacji gazowych.
Wysokiej jakości gaz nie powinien zawierać substancji oleistych ani wilgoci, które mogą powodować osadzanie się sadzy i problemy z palnikami.

Ocena jakości gazu

Jak rozpoznać gaz słabej jakości? 

Chociaż laboratoryjna analiza to najlepszy sposób na ocenę jakości gazu, istnieje kilka czynników, które można zaobserwować:

  • Niska efektywność spalania

    Gaz zużywa się szybciej, a jego wartość opałowa jest niższa.
  • Kolor płomienia

    Powinien być niebieski. Żółty lub pomarańczowy płomień wskazuje na zanieczyszczenia.
  • Problemy z działaniem kuchenki

    Zapłon może być utrudniony, a płomień niestabilny.
  • Szybsze zużycie sprzętu gazowego

    Zanieczyszczenia mogą powodować korozję i  awarie palników.
  • Obecność sadzy na garnkach

    To oznaka niepełnego spalania i domieszek oleistych w gazie.