Przejdź do treści
Powrót do Biura Prasowego

22.02.2024

Modernizacja z GASPOLEM to czysty zysk dzięki dofinansowaniu z białych certyfikatów

zbiorniki firma

Rozważasz modernizację w Twojej firmie, aby poprawić efektywność energetyczną? Jeśli tak, GASPOL może być kluczowym partnerem, który pomoże Ci przejść na wygodną i ekonomiczną energię z gazu płynnego (LPG) oraz uzyskać wysokie dofinansowanie z tzw. białych certyfikatów.

Czym są białe certyfikaty?

Białe certyfikaty to instrumenty mające na celu zachęcenie przedsiębiorców do inwestycji w rozwiązania pozwalające zaoszczędzić energię. Świadectwa efektywności energetycznej, czyli białe certyfikaty, wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki za uzyskane efekty oszczędności energii. Potwierdzają one ilość energii, która zostanie zaoszczędzona po przeprowadzeniu modernizacji. Do najpopularniejszych inwestycji, za które przysługują białe certyfikaty, należą: termomodernizacja, w tym wymiana urządzeń grzewczych, izolacja, wymiana urządzeń przemysłowych, wymiana oświetlenia czy odzysk energii z procesów przemysłowych. Wniosek o wydanie białych certyfikatów inwestor musi złożyć przed rozpoczęciem inwestycji, czyli przed podpisaniem umowy z wykonawcą oraz zamówieniem urządzeń i materiałów. O wydanie białych certyfikatów mogą ubiegać się inwestorzy, którzy wykażą, że w wyniku modernizacji zaoszczędzą minimum 10 toe (ton oleju ekwiwalentnego rocznie), czyli co najmniej 116,3 MWh/rok lub 418,68 GJ.

Jaki jest realny zysk dla firmy?

Efektem modernizacji jest poprawa efektywności energetycznej, a więc zmniejszenie zapotrzebowania na energię. To zredukuje wydatki na energię, które będzie ponosiła firma. Dodatkowo otrzymane świadectwa efektywności energetycznej (białe certyfikaty) przedsiębiorca może sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii i dzięki temu zyska zwrot części wydatków na modernizację. W zależności od inwestycji kwota ta może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Co ważne, nie istnieje żadna górna granica wsparcia wynikającego ze sprzedaży białych certyfikatów. Im większa ich liczba, czyli im większa ilość zaoszczędzonej energii, tym wyższą kwotę otrzymuje inwestor. Przykładowo, hodowca trzody chlewnej, zmieniając sposób ogrzewania chlewni z kotłów węglowych na nagrzewnice gazowe, zaoszczędził rocznie 2,9 GWh energii. Uzyskał za to 250 białych certyfikatów. W 2023 roku wartość 1 białego certyfikatu wynosiła 2010 zł. Ze sprzedaży białych certyfikatów otrzymał 525 tysięcy zł. Inny przedsiębiorca, z branży spożywczej, u którego zapotrzebowanie energetyczne było znacznie większe i tym samym wykazane oszczędności energii również były wyższe, zyskał z białych certyfikatów ponad 1,7 mln zł.

GASPOL – solidny partner w inwestycji

Decydując się na modernizację energetyczną z GASPOLEM, firma zyskuje nie tylko wygodne, bezpieczne i czyste źródło energii w postaci gazu płynnego lub układu hybrydowego (gaz + pompa ciepła), ale także fachowe wsparcie w uzyskaniu i sprzedaży białych certyfikatów. Partnerska firma GASPOLU zajmie się całym procesem – od analizy możliwości pozyskania białych certyfikatów przez audyty energetyczne, przygotowanie i złożenie wniosku w urzędzie, realizację inwestycji, aktualizację audytu po modernizacji, weryfikację wniosku i wydanie białych certyfikatów, aż po sprzedaż pozyskanych białych certyfikatów przez doświadczony zespół traderski i rozliczenie.

Sprawdź, ile Ty możesz zyskać z białych certyfikatów?

Jeżeli planujesz modernizację w swojej firmie i szukasz pewnego i ekonomicznego źródła ciepła, to umów się na rozmowę ze specjalistą GASPOLU. Nie tylko doradzimy Ci w zakresie optymalnego rozwiązania energetycznego dla Twojego biznesu, ale również pomożemy Ci zyskać fundusze z białych certyfikatów. Zamów rozmowę na naszej stronie www.