Przejdź do treści
Powrót do Biura Prasowego

17.08.2021

GASPOL partnerem 64. Pucharu Gordona Bennetta i towarzyszącej mu fieście balonowej

GASPOL partnerem Pucharu Gordona Bennetta
GASPOL będzie partnerem 64. Pucharu Gordona Bennetta. Ta prestiżowa impreza lotnicza wraca do Polski po 85 latach przerwy!

Po 85 latach przerwy Polska znów będzie gościć jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez lotniczych. 19 sierpnia w Toruniu rozpocznie się 64. edycja Pucharu Gordona Bennetta będący nieoficjalnymi Mistrzostwami Świata balonów gazowych. GASPOL jest partnerem tego wydarzenia i oficjalnym dostawcą gazu dla załóg balonowych uczestniczących w towarzyszącej imprezie fieście balonów na ogrzane powietrze.

Polska uzyskała prawo organizacji startu Pucharu Gordona Bennetta, dzięki wygranej polskiej załogi Jacek Bogdański i Mateusz Rękas w tym zawodach w 2018 roku. Impreza miała odbyć się w zeszłym roku we Wrocławiu, jednak ze względu na zagrożenie związane z pandemią COVID-19 podjęto decyzję o jej przełożeniu o rok. Dodatkowo w pierwszym kwartale tego roku komitet organizacyjny zdecydował o przeniesieniu imprezy z Wrocławia do Torunia, który w ten sposób stanie się drugim po Warszawie miastem goszczącym u siebie Puchar Gordona Bennetta.

Ostatni raz Polska gościła zawody o Puchar Gordona Bennetta w 1936 roku. Nasz kraj miał je zorganizować później jeszcze dwukrotnie, ale w 1939 roku nie udało się to ze względu na wybuch II wojny światowej, zaś w 1984 roku ze względu na sytuację polityczną w Polsce po zakończeniu stanu wojennego. Polacy mogą poszczycić wspaniałą historią triumfów w imprezie. Łącznie nasi baloniarze wygrali ją 6 razy, z czego aż 4 razy przed wybuchem II wojny światowej.

GASPOL od lat wspiera sport balonowy w Polsce będąc dostawcą gazu dla załóg startujących w najważniejszych zawodach w Polsce. Dodatkowo GASPOL jest sponsorem tytularnym czołowej polskiej drużyny balonowej GASPOL Team mającej na koncie liczne sukcesy zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.