Przejdź do treści
Green Deal newsletter

#calaprawdaogazie

Dlaczego warto postawić na LPG? 

Gaz płynny to pewne źródło ogrzewania na lata. Wyjaśniamy, jaki wpływ ma Zielony Ład i Dyrektywa EPBD na produkty oferowane przez GASPOL. Co zmieni się dla osób, które modernizują ogrzewanie lub budują dom?

Zamów bezpłatną wycenę

Zamów wycenę i zrób pierwszy krok w kierunku efektywnego ogrzewania

Wypełnij formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą następnego dnia roboczego w ciągu 24 godzin i przedstawi bezpłatną wycenę.

Zgoda jest wymagana

Zgoda na komunikację elektroniczną

Chcę otrzymywać od GASPOL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie informacje o charakterze marketingowym, w tym informacje handlowe, za pomocą wskazanych przeze mnie sposobów komunikacji. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie, co nie wpływa na zgodność z prawem działań podjętych przed wycofaniem zgody.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Gaspol SA, Al Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa. Dane będą przetwarzane na podstawie udzielonej zgody. Szczegółowe informacje w naszej Polityce Prywatności: gaspol.pl/polityka-prywatnosci

Popraw wszystkie pola i ponownie wyślij formularz.

Prosimy o cierpliwość, to może chwilę potrwać!

Co warto wiedzieć o Zielonym Ładzie?

Kluczowe fakty o Zielonym Ładzie, które warto znać

  • Do co najmniej 2050 roku

    kotły gazowe będą w użyciu 
w systemach grzewczych. 
Jeśli jesteś posiadaczem takiej instalacji, pamiętaj, że polskie 
i europejskie prawo nie nakazuje 
jej wymiany...pozostało ponad 25 lat. Ten czas odpowiada średniemu okresowi życia instalacji na gaz płynny. To sprawia, że spokojnie możesz z niej korzystać przez kolejne pokolenia.
  • Od 2025 roku

    promowane będą systemy hybrydowe. Jest to np. połączenie gazu płynnego z pompą ciepła. Nadal będzie można jednak korzystać 
z samodzielnego kotła na gaz płynny. Oznacza to, że gaz płynny 
będzie mógł być użytkowany przez kolejne lata.
  • Do 2040 roku

    można instalować samodzielne kotły na gaz płynny w remontowanych domach.
  • Do 2030 roku

    samodzielne kotły na gaz płynny w nowych budynkach będą mogły być montowane do 2030r (z wyjątkiem budynków publicznych, czyli szkół, urzędów, szpitali etc. - do 2028 r.). Po 2030 roku nadal będzie możliwe instalowanie kotłów gazowych, ale tylko w połączeniu z pompą ciepła, kolektorem słonecznym lub zasilanych paliwami odnawialnymi (np. biopropan - bioLPG) 

O co chodzi w nowych przepisach?

Zielony Ład i Dyrektywa EPDB

Zielony Ład i Dyrektywa EPDB

  • Dyrektywa EPBD jest częścią szerszej polityki klimatycznej UE, znanej jako Zielony Ład, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. dzięki ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, m.in. w sektorze nieruchomości.
  • Dyrektywa EPBD wprowadza wymagania dotyczące energooszczędności budynków, certyfikacji energetycznej i modernizacji istniejących budynków.
  • Dla właścicieli budynków oznacza to konieczność przestrzegania zbioru zasad dot. ich efektywności energetycznej – po to, by gospodarstwa domowe zużywały mniej prądu i gazu m.in. na ogrzewanie. Ma to doprowadzić w przyszłości do łączenia instalacji gazowych z OZE – np. fotowoltaiką lub pompą ciepła.

Rozwiązania hybrydowe będą coraz popularniejsze 

Rozwiązania hybrydowe z kotłami gazowymi

Rozwiązania hybrydowe z kotłami gazowymi

Układ hybrydowy łączy dwa niezależne systemy ogrzewania: kocioł gazowy i fotowoltaikę lub kocioł gazowy i powietrzną pompę ciepła. Taki system pozwala na wybór źródła ciepła, którego bieżące stawki kWh ciepła są w danym okresie bardziej opłacalne. GASPOL już teraz ma w swojej ofercie takie rozwiązanie. 

Rozwiewamy wątpliwości

Przyszłość kotłów gazowych

  • Czas

    Nie jest prawdą, że dyrektywa zakazuje używania kotłów gazowych ani że kotły gazowe w perspektywie następnych 20 lat znikną z systemów grzewczych.
  • Koszty

    Nowe przepisy UE nieznacznie podnoszą koszty kotłów gazowych, jednak nie stracą one swojej konkurencyjności. Należy pamiętać, że koszty innych źródeł energii i ciepła również będą rosły, w przypadku niektórych bardziej niż ogrzewania gazowego.  Pomimo wyższych kosztów początkowych, oszczędności związane z mniejszym zużyciem gazu mogą zrekompensować to w dłuższej perspektywie.
  • Wydajność

    Nowe kotły oferują większą wydajność. Nowoczesne modele są projektowane z myślą o efektywności i korzystają z zaawansowanych technologii, aby zmniejszyć zużycie gazu.
  • Elastyczność 

    Dyrektywa promuje rozwiązania hybrydowe w postaci połączenia ogrzewania gazowego z pompą ciepła czy kolektorem słonecznym. Rozwiązania takie oferują niższą emisję przy zachowaniu elastyczności i pełnej funkcjonalności.

Rozwiązania przyszłości

Biogaz GASPOL

Wykorzystanie biogazu do ogrzewania domów i mieszkań

W przypadku istniejących budynków, użytkownicy kotłów nie będą musieli wymieniać instalacji grzewczej, jeśli będzie ona pozwalała na wykorzystanie rosnącej domieszki paliw odnawialnych, jak biopropan (bioLPG) czy biometan. Istnieje możliwość, że w świetle Dyrektywy EPBD będą one traktowane równorzędnie do innych urządzeń grzewczych zasilanych paliwami odnawialnymi, jak np. pompy ciepła.

Przejdź z węgla na LPG  z GASPOLEM. Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze

Do końca bieżącego roku program „Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie kotłów gazowych. Od 2025 r. program "Czyste Powietrze" będzie obejmował dofinansowanie systemów hybrydowych wykorzystujących znaczącą ilość energii odnawialnej oraz kotłów gazowych. Ostateczny kształt programu zależeć będzie od przepisów krajowych, które powinny być znane jeszcze w tym roku.

Dyrektywa EPBD w latach

Kluczowe etapy EPBD

  • Brak dopłat do samodzielnych kotłów na paliwa kopalne

    2025

  • Wycofanie instalacji samodzielnych kotłów na paliwa kopalne w budynkach użyteczności publicznej

    2028

  • Wycofanie instalacji samodzielnych kotłów na paliwa kopalne w nowych i w pełni modernizowanych budynkach (ZEB). Obowiązek montowania fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych oraz zadaszonych parkingach.

    2030

  • Zalecenie wycofania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne, wycofanie montowania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne w budynkach modernizowanych

    2040

  • Wszystkie budynki zmodernizowane do standardu zeroemisyjnego (ZEB)

    2050

Dyrektywa budynkowa na YouTube

Przyszłość gazu płynnego według dyrektywy budynkowej: fakty i mity.  Zapraszamy do obejrzenia webinarium!
Dlaczego ogrzewanie gazem płynnym to nadal rozwiązanie na długie lata?
Dyrektywa budynkowa. Jak będziemy ogrzewać domy? Zapraszamy do przesłuchania rozmowy!